(2022/2023) РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА ЗА ИЗБОР НАЈБОЉЕ МЕТОДИЧКЕ ПРИПРЕМЕ

7G7A0328

Центар за професионално усавршавање Филозофског факултета Универзитета у Нишу ове школске године је по пети пут расписао конкурс за најбољу методичку припрему из области филолошких и друштвено-хуманистичких наука, с циљем да се постојеће везе и сарадња коју са наставницима, на различите начине, одржава, додатно ојачају и прошире, у правцу обостраног обогаћивања искустава, теоријских и практичних знања.

Током конкурса су пристигле припреме из различитих предмета: Српског језика и књижевности, Немачког језика, Француског језика, Историје, Географије, Филозофије и Ликовне културе. Њихови аутори су наставници основних и средњих школа широм Србије. Због разнородности предмета било је неопходно формирати три комисије:

Национална филологија – проф. др Марина Јањић, проф. др Снежана Милосављевић Милић, проф. др Снежана Божић;

Стране филологије – проф. др Дејан Марковић, мср Наташа Игњатовић, мср Ема Живковић;

Друштвено-хуманистичке науке – проф. др Мирослав Пешић, доц. др Милица Тошић Радев, доц. др Милан Јовановић.

Комисије су, након аналитичких разматрања и процена, дошле до одлука о победницима конкурса. Критерјуми којима су се комисије руководиле су следећи: оригиналност и креативност у приступу, стручност (методолошка утемељеност у предметној науци/предметним наукама), постојање свих елемената методичке припреме и њихова међусобна усаглашеност, иновативност у концепцији часа и у примењеној методичкој методологији, подстицање индивидуалног и групног рада ученика, примена савремених наставних средстава, испуњеност образовних стандарда.

Национална филологија

1. Милица Живковић, XIV београдска гимназија (Београд): Антигона у контексту савремене наставе

2. Марија Јеверичић и Александра Гордић, Гимназија ,,Свети Сава” (Пожега): Модерна у сликарству и поезији француских песника

3. Соња Ђорђевић, ОШ ,,Александар Стојановић” (Црна Трава): Путујемо! (Тематски дан посвећен обележавању Европског дана језика)

Комисија за процену квалитета припрема из области националне филологије похвалила је и за публиковање издвојила и:

Књижевност

Виолета Симић, Гимназија (Зајечар): Писма Андреасу Саму

Бојана Анђелић Ристић, Саша Чорболоковић, Основна школа ,,Бранко Радичевић” (Нови Сад); Основна школа ,,3. октобар” (Бор): ,,Писма” Хилде Дајч

Јелена Микић, ОШ ,,Бранко Радичевић” (Савино Село): Зашто је важно читање?

Љиљана Суботић, ОШ ,,Никодије Стојановић Татко” (Прокупље): Прва бразда – лик мајке Мионе

Језик

Виолета Милићевић, Гимназија (Куршумлија): Правопис

Драгана Стевановић, ОШ ,,Милић Ракић Мирко” (Прокупље): Растави па састави – творба речи

Стране филологије

1. Јелена Вучковић, Специјална школа са домом ученика Бубањ (Ниш): Лик Сирана де Бержерака

2. Марко Груичић, Средња школа (Кладово): Француски перфекат – Le passé composé

3. Катарина Минић, ОШ ,,Љуба Нешић”: Landeskunde: Deutschland und seine Bundesländer

Друштвено-хуманистичке науке

1. Љиљана Ивановић Јованчевић и Марија Алексић, ОШ ,,Рада Миљковић” (Јагодина): Ратови деведесетих – мултиперспективност у настави

2. Марија Николић, ОШ ,,Краљ Александар I” (Пожаревац): Појам љубави

3. Иван Цветковић и Јована Јоцић Јаначковић, ОШ ,,Јован Аранђеловић” (Црвена Река): Планета Земља; Природни и вештачки облици

3. Сања Марковић, Средња школа (Звечан): Србија у доба Немањића

Победнике методичког конкурса бисмо замолили да нас попуњавањем овог упитника (http://skr.rs/zXBs) известе да ли ће бити у прилици да награде преузму лично (26. јануара у 11 и 15 на Филозофском факултету у Нишу). Уколико неко од колега није у прилици да награду преузме лично, управник и секретар Центра ће награде доставити брзом поштом до краја радне недеље.

Честитамо награђеним наставницима и свим учесницима конкурса се захваљујемо на сарадњи и учешћу.